16.05.2013

"Requiem" Lauren Oliver

'Requiem' Lauren Oliver
Data wydania: 2013-03-20
Wydawnictwo Otwarte
Ilość stron: 391
Seria: 'Delirium', tom 3.

Opis wydawnictwa

Ostatni tom bestsellerowej trylogii.
Rewolucja rozlewa się na cały kraj, oddziały rządowe śledzą i brutalnie tępią grupy Odmieńców. Jako członkini ruchu oporu Lena znajduje się w samym centrum konfliktu. Rozdarta między Aleksem i Julianem walczy o swoje życie i prawo do miłości. 
W tym samym czasie Hana prowadzi bezpieczne, pozbawione miłości życie u boku narzeczonego – nowego burmistrza Portland. Wkrótce drogi dziewczyn znów się zejdą, a ich spotkanie doprowadzi do bolesnej konfrontacji. 

Czy można wybaczyć zdradę? Czy mury wreszcie runą?

Moja recenzja
'Requiem' to ostatnia część, świetnie przyjętej przez czytelników i krytyków, trylogii 'Delirium'. Książka jest osadzona w świecie, w którym miłość uznawana jest za chorobę, a jedynym ratunkiem jest operacja w dniu 18 urodzin. Cała historia ma swoją główną bohaterkę, Lenę, która poznając smak zakazanej miłości nieświadomie spowodowała lawinę wydarzeń. 

Ostatnia część trylogii ma miejsce na dwóch płaszczyznach, które się wzajemnie przeplatają i uzupełniają. Pierwsza z nich to życie Odmieńców, w tym także Leny, Juliana i cudownie ocalałego Alexa. Tworzą oni ruch oporu i próbują walczyć z rządem i AWD w nadziei, że operacje zostaną zaniechanie a ludzie będą mieli prawo do miłości. Obok działań militarnych głównym wątkiem jest trójkąt miłosny Julian-Lena-Alex. Z każdym z nich Lena miała zupełnie inną relacje. Julian na samym początku, jako syn założyciela AWD, był jej największym wrogiem. Nie mogę tego samego powiedzieć o Alexie. Relacje Leny z tym drugim od samego początku były zupełnie inne. Według mnie, związek z Julianem został stworzony trochę na siłę, po to aby w przypadku powrotu Alexa czytelnik mógł w pewien sposób 'kibicować' jednemu z nich, a nie pogodzić się z obecnością tylko jednego wybranka do serca Leny. Ja od pierwszego tomu trylogii należę do 'Team Alex' (trochę pachnie mi to 'Zmierzchem', ale to nic:)), zawsze miałam cichutką nadzieję na to że żyje. Jeśli chodzi o narrację, to tak jak w poprzednich częściach jest ona poprowadzona z perspektywy Leny. Jest ona pełna metafor, nacechowana emocjami i rozterkami bohaterki.

Druga płaszczyzna to historia Hany, przyjaciółki Leny. Dziewczyna jest już po zabiegu i niedługo ma zostać żoną samego burmistrza. Jej życie może wydawać się bajką, ale dziewczyna zaczyna się dziwnie czuć. Odkrywa także, że jej narzeczony nie jest tym, za kogo wszyscy go uważają. Dziewczyna zaczyna w tej sprawie prowadzić małe śledztwo. Także sprawa jej wyleczenia, staje pod znakiem zapytania, bo zaczyna mieć sny i zachowywać się w sposób, który niepokoi jej otoczenie. Wspomina Lenę, stara się przywoływać wspomnienia z nią związane. Jeśli chodzi o narrację w tej części, jest ona poprowadzona z perspektywy Hany. Dzięki temu mamy pogląd na to, w jaki sposób postrzegała świat osoba po zabiegu. Porównując narrację Hany i Leny, można w łatwy sposób wyodrębnić różnice między nimi. 

Książka jako całość dorównuje swoim poprzedniczkom. Jedynie zakończenie, pozostawiło we mnie pewien niedosyt. Autorka pozostawiła otwarte zakończenie, nie wiemy więc jak powieść się skończyła. Każdy może sam, we własnym zakresie, je zinterpretować. Możliwe też, że jest to pewnego rodzaju furtka umożliwiająca napisanie kontynuacji. Uważam jednak, że nie miałoby to sensu. Moja obawa wynika z tego, iż kolejna część byłaby pisana trochę pod publiczkę i dla zarobienia kasy(nie mówię, że tak byłoby na pewno).

Moja ocena to 8 na 10. Jest mi trochę smutno, że trylogia ta  dobiegła końca. Nie mniej jednak, cieszę się, że mogłam ją przeczytać, być częścią świata Leny, Hany, Alexa, Raven i wielu innych postaci, które zdążyłam polubić. Z wielką chęcią za jakiś czas przeczytam wszystkie książki od początku. Ma wyjść także serial na podstawie trylogii. Myślicie, że to dobry pomysł? Jeśli chcecie trochę więcej info na temat obsady kliknijcie TU.

2 komentarze:

  1. Mam ochotę na całą trylogię. Wierzę, że w wakacje będę miała odpowiednią ilość wolnego czasu, aby nadrobić wszelkie zaległości czytelnicze, a w tym zapoznać się z serią Delirium.

    Powodzenia w blogowaniu! :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Mam 1 część od długiego czasu, jednak jeszcze jej nie przeczytałam. Ostatnio dotarł do mnie 3 tom z konkursu, więc jak zdobędę 2 to wtedy zabiorę się za czytanie tej trylogii. :)

    OdpowiedzUsuń